30 rokov po

Jeden z priamych nepriateľov nášho pokrokového socialistického zriadenia sa opäť pokúsil o štvavú propagandu. Takzvaná Iniciatíva pre veci verejné protištátneho združenia Jakubčatá zorganizovala lživú a demagogickú kampaň.

V dobe, keď si pripomíname 30 rokov od znovunastolenia poriadku a pokoja v uliciach našej Československej socialistickej republiky, sa snažia zneužiť dobré úmysly našej pokrokovej mládeže v budovaní lepšej spoločnosti budúcnosti.

Nie – nevzdali úctu a vďaku príslušníkom Verejnej a Štátnej Bezpečnosti, ktorí v roku 1989 obetavo zasiahli proti nebezpečnému a zmanipulovanému davu študentov, umelcov, a najmä nepriateľským agentom Západu. Nie – nevenovali sa štúdiu a príprave na svoje budúce povolanie, ktoré im bolo umožnené vďaka poctivej a tvrdej práci našej robotníckej triedy.

Nie – rozhodli sa lžou bojovať proti myšlienkam socializmu, proti výsledkom práce nás všetkých. Zostáva nám len dúfať, že podobné akcie – očividne koordinované a platené západnými mocnosťami – sa nebudú v budúcnosti opakovať a tieto deti dokážu lepšie využiť čas a možnosti, ktoré im dala naša socialistická spoločnosť – pre dobro nás všetkých!

Možno takto by mohol vyzerať komentár o diskusii Iniciatívy pre veci verejné v štátom kontrolovaných a cenzúrovaných novinách, ak by sa pred tromi dekádami nepodarilo generácii našich rodičov “vyštrngať” slobodu a občianske práva na námestiach Nežnej revolúcie.

Pri príležitosti 30. výročia týchto udalostí sme si preto v Jakubčatách pripomienuli to, čo odštartovalo éru slobody a demokracie na Slovensku i v Českej republike. Po premietaní archívnych záberov, ktoré mapovali udalosti okolo 17. novembra 1989, sme sa ponorili do diskusie o tom, čo nám tento míľnik priniesol, ale aj o tom, čo nám vzal.

Padli napríklad názory, že nám vzal ilúzie o tom, že sloboda a demokracia prinesú automaticky a bez väčšej snahy blahobyt pre všetkých. Vzal nám tiež istotu toho, že ak budeme poslušnými občanmi, štát sa postará o našu prácu či bývanie. 17. november nám podľa viacerých diskutujúcich spravil život komplikovanejší, keďže v slobodnej spoločnosti je náročnejšie sa orientovať a vybrať si správnu cestu.

Diskutujúci sa však zhodli, že všetky uvedené straty stáli za to, že môžeme slobodne žiť, cestovať, podnikať, vyjadrovať názory a zhromažďovať sa, voliť si svojich zástupcov v slobodných voľbách a v neposlednom rade slobodne vyznávať našu vieru.