Jakubčatá si posvietili na prezidentské voľby

„Neplánovala som to, ale nakoniec som veľmi rada, že som sa rozhodla prísť. Diskusia sa mi páčila a bola pre mňa prínosom,“ hovorí účastníčka utorňajšej diskusie k prezidentským voľbám, ktorú zorganizovala jakubčiatska Iniciatíva pre veci verejné (IVV). Spolu s ňou sa rozhodlo prísť diskutovať vyše štyridsať ľudí, ktorí sa o súboji o prezidentský palác chceli dozvedieť viac a vypočuť si, no zároveň aj povedať, svoj názor nahlas.

Na úvod sme si premietli zostrih štyroch prezidentských debát (konkrétne z dielne televízie TA3 a denníkov Pravda, Postoj a Denníka N). V malých skupinkách sa potom Jakubčatá zamýšľali nad tým, čo pred chvíľou počuli z úst rôznych kandidátov, no aj nad tým, či sú voľby viac o slobodnom výbere alebo zodpovednosti alebo akú rolu zohrávajú prieskumy verejnej mienky.

A taktiež sa naplno prejavili hodnotové dilemy. Najviac si diskutujúci lámali hlavu nad otázkou „Čaputová či Mikloško?“ Z diskusií navyše vyplynulo, že málokto si zatiaľ našiel čas na niektorú z predvolebných debát a utorňajšie zostrihy boli pre mnohých premiérou. Podľa slov viacerých účastníkov ich však táto premiéra namotivovala zisťovať si o kandidátoch v nasledujúcich dňoch viac.

„Zostal som prekvapený, že ľuďom nie je ukradnuté, kto bude prezidentom. Pocit ľahostajnosti k politike totiž mávam od väčšiny Jakubčiat,“ zhodnotil vedúci IVV Martin Veľas. Zároveň dodal, že diskutujúci považovali za dôležité vyjadrovanie kandidátov. „To je síce podstatné, keďže hlava štátu nás vo svete reprezentuje, ale nemali by sme skĺznuť do myšlienky, že nám stačí sympatická osobnosť. Pretože prezident má veľké menovacie a ústavné právomoci, veľký mediálny priestor a dokáže výrazne ovplyvňovať verejnú mienku i politické dianie,” uzatvára Martin. Ako príklad môže poslúžiť správa prezidenta Kováča o stave republiky, po ktorej padla vláda, alebo vlaňajšie udalosti, kedy prezident Kiska vyzval na rekonštrukciu vlády a odmietol vymenovať prvú vládu Petra Pellegriniho.

Iniciatíva pre veci verejné spadá pod spoločenstvo Jakubčatá.